Skip to content ↓

Our Staff

Senior Leadership Team

Ms J A Davies 
Head Teacher

Mr S Abbotts
Deputy Head Teacher

Mr S Connor-Hemming
Deputy Head Teacher

 Mrs S Palmer
Assistant Head Teacher

 Mrs S Johnson
Strategic Business Manager

 

Staff Members

Mathematics

Mr J Gaff – Head of Maths
Mr M Gilman – Deputy Head of Maths
Mr P Davies – Teacher
Mrs A Jones – Teacher
Ms A Ayub – Teacher

Dr S Gardner- Teacher

Mr T Holman - Teacher

English Language and Literature

Mrs R Drury - Head of English
Mrs L Holmes-Deputy Head of English
Mr D James - Teacher 
Mrs F Meacher - Teacher

Mrs M Bhargav- Teacher

Mr L Provis - Teacher

Science

Mrs R Kaur - Head of Science 
Mr T Squires  – Deputy Head of Science 
Mrs S Zahoor Teacher 
Mr G Perks - Teacher 
Mr F Gale - Teacher 
Ms S Koasha - Teacher 
Mrs E Mostofi - Teacher 
Ms L Hendrickse - Teacher 
Miss H Finney- Teacher

Humanities (Geography/History/RE)

Mr L Gregory – Head of Geography
Ms R Glendening – Teacher of Geography
Mrs G Sanger – Teacher of Geography
Mrs A Buncey – Head of History
Mr L Provis – Head of Sixth Form 
Mr T O'Neill– Teacher of History
Mrs J Abbotts – Head of Religion and Worldviews

Ms S Field - Teacher of RE

Ms R Powell- Teacher

Modern Foreign Languages

Ms A Cooper – Head of MFL
Mr B Harrision–Webster - Acting Head of MFL

Miss R Farr- Teacher

Miss G Ramsay- Teacher

Ms K Miller- Teacher

Computing/Business Studies

Mrs S Palmer – Assistant Headteacher
Miss A Tanday - Teacher 

Performing Arts/Physical Education

Mrs L Taylor-Stupple – Head of PE and Primary Liaison
Mrs L Ginn – Teacher of PE 

Dance and Drama

Mrs G Berlyn- Head of Dance and Drama (Job Share)

Mrs E Kirby-  Head of Dance and Drama (Job Share)

Ms L Flynn- Teacher

Music

Mr D Nock- Head of Music

Design Technology

Mrs A Kirsz – Head of Design Technology
Mr S Kennard – College Leader Year 8/ Teacher of DT

Art and Design

Ms S Cox-Head of Art and Design

Mrs S Gill - Teacher (also Design Technology)

Social Sciences

Mrs A Hubble – Head of Social Science

Mr Abbotts- Deputy Head

Ms R Powell- Teacher

Special Education Needs and Disabilities (SEND)

Mrs J Penn – SENDCO

Ms H Razzaq- Teacher of EAL
Mrs K Hughes – Higher level Teaching Assistant
Mrs T Stansbie – Higher level Teaching Assistant

Mrs E Fletcher- Teaching Assistant

Ms S Munroe-Zaman- Teaching Assistant

Administration & Support Team

Miss J Smallwood – Head of Year 7
Miss A Adenike- Head of Year 9

Miss H Winter- Head of Year 10
Miss K Ankiah- Head of Year 11
Mrs M Bunce – Senior Learning Mentor
Mrs S Rudge – Finance/Office Manager
Mr J Hashim – Site Manager
Mrs E Sexon – Data Manager
Mr D Job – ICT Operations Manager
Mrs J Mann – Administration Assistant
Ms Z Parween – Librarian
Ms C Cairns – Finance Assistant
Miss M Stuart – Administration Assistant-Attendance
Ms J Taylor – Student Receptionist
Ms K Lune – Main Receptionist
Mr S Thompson – Senior ICT Support
Mr G Gracie – Building Services Supervisor
Mr S Vincent– Building Services Supervisor
Vacancy – Senior Science Technician
Miss A Kaur– Science Technician
Mrs J Stanford – Technician of Food & Textiles
Mr A Lakin – Technician of Art & Resistant Materials
Mrs J Hearnshaw – Headteacher’s PA
Mr D Key – Administration Assistant/Exams Officer
Vacancy - Administration Assistant, Cover

Governing Body Members

Miss D Mcilmurray
Chair of Governors

Mr L Palin
School Governor

Mrs L. Macarthur-Clare
School Governor 

Mr P Earley
School Governor

Dr Roy Priest
School Governor

 

 

 

 

 


Mr I Otomewo
School Governor

 

 

 

 

 

Mr D James

 Staff Governor

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Mr Ahmed Elderiny
School Governor 

Clerk - Ms Sheena Rancins

Governors attendance at committee meetings 2020-2021

Full Governing Body Committee

 

Meetings attended

Out of a possible

Julie Ann Davies

        6

     6

Dee MciImurray, Chair of Governors

        6

     6

Oliver Drain 

        5

     6

Lewis Palin 

        5

     6

Louise Macarthur-Clare

        4

     6

Paul Early 

        3

     6

Isaac Otemewo 

        0

     6

Roy Priest 

        6

     6

Rula Kanona 

        6      6

Donovan James 

        5      6

Ahmed Elderiny 

        4       6

 

Finance Committee

 

Meetings attended

Out of a possible

Julie Ann Davies

       6

     6

Oliver Drain 

       6

     6

Lewis Palin 

       5      6

Paul Early 

       3

     6

Isaac Otomewo

       0

     6